175 éve született Bella Lajos történelem-földrajz szakos tanár régész

1850. december 29-én született Pozsonyban. Középiskoláit a Pozsonyi Királyi Katolikus Fıúgimnáziumban, felsőbb tanulmányait a budapesti Királyi Magyar Tudományos Egyetem bölcsészeti karán végezte Budapesten. Tanári pályáját a Pozsonyi Királyi Katolikus Fıúgimnáziumban kezdte meg és még ugyanebben az évben a Soproni Magyar Királyi Állami Fıúreáliskola tanárává (ma: Széchenyi István Gimnázium) nevezték ki. Harmincöt éven át a reáliskolában a történelem és földrajz tanára volt. Bella Lajost, mint tanárt alapos szaktudásán kívül a tanulóifjúság iránt érzett és tanúsított szeretete jellemezte. Ritka szónoki tehetséggel volt megáldva, gyújtó hatású beszédeit, lelkesítő előadásait tanítványai szeretettel emlegették.

Tevékenyen vett részt a Soproni Irodalmi és Művészeti Kör megalapításában. A város számos társadalmi egyesületének tagja volt (Kereskedelmi Kör, Önkéntes Tűzoltó Egyesület, Férfidalkör, Torna Egylet). Ásatásokat végzett a Várhelyen, a Váris-hegyen, a Károly-magaslaton és Balf-fürdő környékén, Kismartonban, Feketevárosban. Létrehozta a Soproni Régészeti Társulatot, a város és környéke régészeti ásatásain megtalált leletekkel a városi múzeum kincseit gyarapította.

Nyugdíjba vonulása után Budapestre költözött, 12 évig a Magyar Nemzeti Múzeum régiségtárában dolgozott, a régészeti osztály tagjaként. 1920-ban a bodrogkeresztúri rézkori temetőben vezetett régészeti kutatásokat.

Sok tudományos cikke jelent meg, magyar és német nyelvű szaklapokban. Legjelentősebb munkája Az őskor embere és kultúrája c. műve, amely régészeti irodalmunk úttörő munkája. A magyarországi barlangkutatások elindítójaként tartjuk őt számon.

1926-ban lett az MTA tagja. 1937. július 8-án hunyt el Sződligeten.

A Soproni Múzeum munkatársai emlékművet állítottak emlékére, amelyet 1957 októberében avattak fel, a Várhelyen. A tervet Szakál Ernő szobrászművész készítette el: nagy terméskövekből csonka gúla, oldalán feliratos vörösmárvány-tábla, tetején pedig öntött vasból egy várhelyi urna pontos mása. Az emlékművet 2001-ben felújították.

könyv
192034db
cd
4746db
dvd
6606db
diafilm
1535db
kotta
188db
hangoskönyv
1333db

vissza a teljes verzióra

to top