Rozsonits Géza

Rozsonits Géza tanár, helytörténész. Fertőszentmiklóson született, 1939. március 16-án. Apja Géza vasutas volt, édesanyja Teimel Irma háztartásbeli.

Az általános iskolát szülőfalujában végezte, a Soproni Tanítóképzőben szerezte első oklevelét, a Pécsi Tanárképző Főiskolán (történelem-ének-zene szakon) a másodikat és karnagyi vizsgát is tett. Alapító tagja volt a Tillai Aurél vezette Pécsi Pedagógus Kórusnak.

Felesége Takács Teréz, szintén pedagógus volt, három gyermekük született.

Beleden kezdett tanítani és a művelődési ház megbízott igazgatója is volt. 1963-ban a gazdag hagyományú faluban, Szanyban lett népművelő, ekkor szerezte meg a népművelő végzettséget is. Újjászervezte a Bokréta együttest és megvalósította álmát a Rábaközi Napok rendezvénysorozat elindításával. Fontos szerepet játszott a helyi népdalkincs megmentésében. Kapuvár volt a következő munkahelye, ahol történelem-ének szakos tanár volt. Közben az Eötvös Lóránd Tudományegyetem történelem szakán újabb diplomát kapott. 1968-tól szülőfalujában Fertőszentmiklóson tanított a helyi gimnáziumban, majd annak megszűnése után az általános iskolában.

A 1993-ban a művelődési házat vezette és alapító tagja volt a Községvédő- és Szépítő- egyesületnek. A Fertőszentmiklósi Pedagógus Női Kart irányította, mellyel szép sikereket értek el, külföldön is sokat turnéztak. A Magyar Rádió Éneklő Ifjúság műsorában gyakran szerepelt kórusaival, több díjat is nyertek. Szokolai Sándor a „kodályi igények önkéntes katonáját látta” Rozsonits Gézában.

Mint a Szentmiklósi Krónika alapító főszerkesztője is dolgozott, írt, nagy lelkesedéssel kutatta faluja és szűkebb környezete történelmét, szakkört vezetett, rendszeresen kapott díjat a honismereti pályázatokon. A faluban több emléktábla, szobor az ő kezdeményezésére született. Életre hívta a Fertőszentmiklósi Napok rendezvénysorozatot. A Magyar Történelmi Társaság Soproni Csoportjának tagjaként 1996 májusában Bezerédj-konferenciát szervezett, amelyen országos hírű kutatók előadásait hallgathatták az érdeklődők.

Cikkei, tanulmányai országos szaklapokban is megjelentek, falujáról írt monográfiája ma is alapmű, ahogy a Petőházáról írt munkája is. Többek között Bezerédj Istvánról a reformpolitikusról, a néphagyományokról (Szent István kultusza Sopronban és környékén), a zenei kultúráról is születtek tanulmányok.

Rozsonits Géza Sopronban hunyt el 1996. július 16-án.

Szokolai Sándor mondta temetésén: „Igazi közösségteremtő, közösségszervező ember volt, akár karnagyként, akár tanárként tevékenykedett.”

Halála után a Bezerédj Alapítvány Kuratóriuma posztumusz díjban részesítette a Bezerédj-család emlékének ápolásáért.

Irodalom:

Baranyai Lenke: Rozsonits Géza 1939-1996. In: Soproni Szemle 50. évf. (1996) 4. sz. p. 373-374.; Töretlen hittel 2: Jeles pedagógusok Győr-Moson-Sopron megyében Győr: “Emelj fel emlék!” Alapítvány 2011. p. 276-288.; Rozsonits Géza posztumusz díja In: Kisalföld, 52. évf. (1997) 247. sz. október 22. p. 7.; Három kórus Fertőszentmiklóson In: Kisalföld, 36. évf. (1980) 20. sz. január 25. p. 5. ; Nagy Márta: Szentmiklósi napok: Hagyományteremtő ünnep In: Kisalföld, 36. évf. (1994) 195. sz. augusztus 22. p. 6.

Rozsonits Géza

könyv
191015db
cd
4690db
dvd
5964db
diafilm
1517db
kotta
181db
hangoskönyv
1240db

vissza a teljes verzióra

to top